ECDL Profile Digcomp

Wzór certyfikatu
Wzór certyfikatu Digcomp

Rama DIGCOMP nie odnosi się do poszczególnych modułów lecz obszarów kompetencji.

Termin "digcomp" odnosi się do Kompetencji Cyfrowych (Digital Competence) i jest określeniem umiejętności związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych. Ramy Kwalifikacji DigComp to zestaw kryteriów i opisów umiejętności cyfrowych, które są podstawą do oceny i porównywania kompetencji cyfrowych.

Ramy Kwalifikacji DigComp składają się z pięciu obszarów, które opisują różne aspekty kompetencji cyfrowych:

1. Informacja i danych: umiejętność wyszukiwania, oceny i wykorzystywania informacji oraz umiejętność rozumienia i korzystania z danych.
2. Komunikacja i współpraca: umiejętność komunikowania się, współpracy i rozwoju projektów we współpracy z innymi przy użyciu cyfrowych narzędzi i technologii.
3. Tworzenie treści cyfrowych: umiejętność planowania, tworzenia i dzielenia się treściami cyfrowymi w różnych formatach, takich jak tekst, obrazy, dźwięk i wideo.
4. Bezpieczeństwo cyfrowe: umiejętność ochrony danych, prywatności i bezpieczeństwa w środowisku cyfrowym, rozumienie zagrożeń online i skuteczne stosowanie technik związanych z bezpieczeństwem.
5. Rozwiązywanie problemów: umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji przy wykorzystaniu technologii cyfrowych, takich jak analiza danych, programowanie czy modelowanie.

W ramach kwalifikacji w obszarze DigComp, ocenia się zdolność do wykorzystania technologii cyfrowych w różnych kontekstach, takich jak edukacja, praca, rozrywka, zdrowie czy życie codzienne.

Zadaniem tych certyfikatów jest potwierdzenie posiadania przez osoby zdające konkretne umiejętności związane z cyfrową kompetencją. Certyfikaty ECDL PROFILE obejmują zarówno podstawowe umiejętności, jak również bardziej zaawansowane. Podział kompetencji DIGCOMP na 5 obszarów (informacje i dane, komunikacja i współpraca, tworzenie zawartości, bezpieczeństwo, przetwarzanie danych) pozwala na wybór odpowiednich certyfikatów w zależności od potrzeb i zainteresowań użytkownika.

Certyfikaty ECDL PROFILE dla kompetencji DIGCOMP A+B na poziomie średnio zaawansowanym są ważnym elementem w procesie kształcenia i doskonalenia się w dziedzinie cyfrowej kompetencji. Wprowadzenie tych certyfikatów umożliwia uczniom, studentom, pracownikom i innym osobom zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności z zakresu używania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dzięki temu mogą oni sprawniej korzystać z narzędzi cyfrowych, rozumieć zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci czy tworzyć nowoczesne i interaktywne treści.

Certyfikaty ECDL PROFILE dla kompetencji DIGCOMP na poziomie średnio zaawansowanym są dostępne w wielu krajach i instytucjach edukacyjnych. Ich zdobywanie wymaga przystąpienia do egzaminu i uzyskania odpowiedniej liczby punktów. Każdy certyfikat potwierdza posiadanie konkretnych umiejętności i wiedzy, a osoby je posiadające mogą wykorzystać go w procesie zdobywania pracy lub rozwijania swojej kariery zawodowej.

Podsumowując, certyfikaty ECDL PROFILE dla kompetencji DIGCOMP A+B na poziomie średnio zaawansowanym są ważnym narzędziem w walce z brakiem cyfrowej kompetencji. Ich posiadanie daje osobom zdającym pewność siebie i umożliwia rozwijanie się w dzisiejszym świecie, w którym technologia odgrywa coraz większą rolę.

Przygotowano 21 różnych zestawów certyfikacji z Ramy Digcomp, które nazwano ECDL PROFILE DIGCOMP 1 do 21. W zależności od zapotrzebowania poszczególne certyfikaty obejmują różne obszary kompetencji, a także poziom zaawansowania. Przygotowane zostały również certyfikaty, które mogą potwierdzić kompetencje szczegółowe. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie PTI: https://ecdl.pl/